Fotoksiążka czy fotoalbum – co lepsze?

czy warto robić fotoksiążkęJeśli pojawia się w nas myśl o tym, by swoje zdjęcia cyfrowe utrwalić w materialnej formie musimy zacząć zastanawiać się jak zostaną wywołane. Poza tym, że możemy zdecydować się na tradycyjne odbitki mamy również możliwość wybrania fotoksiążek i fotoalbumów. Te dwie opcje stają się coraz bardziej popularne, gdyż wybierając jedną z nich nie trzeba już podejmować się żadnych innych działań, otrzymujemy gotowy projekt. Poza tym taka forma charakteryzuje się dużo większą trwałością niż tradycyjne odbitki, dlatego warto ją wybierać. Na korzyść wspomnianych form przemawia również ich estetyka na wysokim poziomie. Będą prezentować się doskonale zarówno na półce jak i w czasie oglądania. Mają między sobą pewne różnice, które należy wziąć pod uwagę, by zdecydować czy lepsze będą dla nas fotoksiążki czy też fotoalbumy.

Różnice

Mówiąc o różnicach między fotoksiążkami i fotoalbumami trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na dwie kwestię. Mianowicie chodzi o sposób łączenia stron oraz technologia wykonania produktu. Te różnice wpływają na to jakie cechy ma konkretny produkt.

Łącznie stron

W przypadku fotoksiążek produkcja jest podobna do tej jaka stosowana jest przy produkcji książek. Kartki są tutaj zszywane bądź też klejone w ramach jednego brzegu. To sprawia, że w czasie oglądania takiej fotoksiążki możemy czuć się tak jakbyśmy czytali książkę. Fragmenty znajdujące się bliżej łączenia mogą być nieco niewidoczne. Przy fotoalbumach stosuje się łączenia, w ramach których dwie sąsiadujące strony można rozłożyć na płasko, gdyż powstają z jednego arkusza.

Technologia wykonania

Mówiąc o technologii trzeba zauważyć, że w przypadku fotoalbumu można liczyć na nieco grubsze strony. W przypadku fotoksiążek wykorzystuje się taką technologię jak przy książkach. Wykorzystuje się papier do dużej gramaturze, najczęściej kredowy. Drukuje się po obu jego stronach. W przypadku fotoalbumu zazwyczaj zdjęcia pojawiają się na papierze fotograficznym, który następnie jest przekładany kartonowymi przekładkami, dlatego całość wydaje się być sztywniejsza.

Na co się zdecydować?

zalety fotoalbumuWszystko będzie zależeć od własnych preferencji oraz tego jakie zdjęcia chcemy tam przygotować. Jeśli będzie to zwykła pamiątka z wakacji można zdecydować się na fotoksiążkę. Będzie to rozwiązanie tańsze i zajmie mniej miejsca, ale jednocześnie będzie trwalsze niż odbitki. Natomiast fotoalbum będzie droższy ale bardziej ekskluzywny i taką formę warto wykorzystać w momencie, gdy chcemy stworzyć pamiątkę z jakiegoś ważnego wydarzenia w swoim życiu.