Sztuka fotografowania

jak robić dobre zdjęciaW nową erę sztuka fotografowania wkroczyła wraz z wynalezieniem i rozpowszechnieniem aparatów cyfrowych. Dzięki takiej technice robienie zdjęć stało się tańsze, bardziej efektowne i efektywne. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Kluczem jest jednak przestrzeganie kilku zasad, które spowodują, że nasze zdjęcia będą robiły wrażenie. Pierwszą zasadą jest wykonywanie większej ilości zdjęć. Przykładowo przy fotografowaniu pejzaży zróbmy co najmniej trzy fotografie. Jeśli zaś chcemy uchwycić jakąś osobę to tych zdjęć musi być jeszcze więcej. Dzięki takie wielości mamy duże prawdopodobieństwo uzyskania dobrego zdjęcia. Gdybyśmy tego nie wykonali pozostałoby nam komputerowe retuszowanie, a to wymaga zarówno czasu, jak i posiadania odpowiedniego programu.

Drugą ważną sprawą jest robienie zdjęć przy maksymalnej rozdzielczości. To pozwoli nam na ewentualne wywoływanie zdjęć w dużych formatach. Gdy zrobimy małe zdjęcie to nie możemy go już „rozciągnąć”, natomiast fotografię w dużym formacie zawsze można zmniejszyć używając do tego odpowiedniego programy komputerowego. Nie zapominajmy także o technice wykonywania fotografii, która wymaga nie tylko ostrożności, ale i odpowiedniego wyczucia. Pamiętajmy, że aparaty są wyposażone w system zwany zwolnieniem migawki. Dzięki niemu możemy tak zrobić zdjęcie, aby było ono wyraźne i żywe. Niestety może to nastręczyć fotografowi sporo problemów, zwłaszcza gdy fotografowany obiekt jest w ruchu. Zwolnienie migawki może spowodować, że nie zdążymy uchwycić fotografowanego obiektu. W takiej sytuacji musimy ustawić obiektyw nico przed zbliżającym sie obiektem i mieć już w połowie wciśnięty przycisk. Gdy obiekt pojawi się w polu wiedzenia to wciskamy przycisk do końca i mamy idealne ujęcie.

tryby robienia zdjęćAparaty cyfrowe są wyposażone w różne tryby fotografowania. Jednym z takich trybów jest np. portret. Zdecydowaną część takiego zdjęcia zajmuje twarz fotografowanej osoby, a reszta tła jest mniej wyraźna. W bardziej zaawansowanych modelach możemy ręcznie ustawić stopień wyrazistości tego tła. Innym trybem jest tzw. krajobraz. Pozwala on na robienie dobrych zdjęć za pomocą statywu. Z kolei sportowy tryb jest przeznaczony dla fotografów robiących zdjęcia szybko poruszającym się osobom. Można tak wspomnieć o ustawieniach, które umożliwiają na, robienie fotografii w konkretnych warunkach. Generalnie takich trybów w aparacie jest bardzo dużo, a ich liczba zależy w dużej mierze od modelu na jaki się zdecydujemy. Im aparat będzie lepszy tym większymi możliwościami będzie dysponował.