Zdjęcia udane i nieudane

dobre zdjęcieKiedy mówimy o dobrych zdjęciach? Jest to subiektywne określenie. Tak naprawdę nawet wszystkie zdjęcia mogą być dobre niezależnie od tego jakim sprzętem są wykonane. Jako dobre powinniśmy bowiem określać takie zdjęcie, które będzie w stanie wzbudzić nasze zainteresowanie. Zdjęcie będzie nas interesować w momencie, gdy uda się na nim utrwalić ważne momenty w naszym życiu, jakieś piękne miejsca. Zdjęcie dobre to takie, które będzie przynosić nam ciekawe widoki, wzbudzi wyjątkowe wrażenia będzie wpływać na wzruszenie. Tak naprawdę każdy może mieć swoją definicję dobrego zdjęcia.

Obiekt zdjęcia i jego obraz.

Robiąc zdjęcia trzeba założyć sobie, że to co będzie fotografowane tak naprawdę nie ma największego znaczenia. Najważniejsze w zdjęciach jest to jak będzie się na daną rzecz spoglądać. To właśnie podejście do fotografowanego obiektu będzie zawsze najważniejsze i trzeba na to zwracać uwagę. Zanim rozpoczniemy robić zdjęcia trzeba uczyć się bardzo dobrze patrzeć. Fotografia daje nam naprawdę bardzo wiele możliwości, jeśli będziemy czuli ekspresję i możliwości zdjęć. Niestety nowicjusze w fotografii często popełniają największy błąd jakim będzie chęć umieszczenia na zdjęciach jak największej ilości elementów. Niestety właśnie takie zdjęcia najczęściej okazują się dla nas najmniej interesujące. Jeśli przygotujemy zdjęcie na którym będzie zbyt dużo i pojawi się masa różnorakich szczegółów okaże się, że takie zdjęcie w swojej formie stanie się zbyt męczące dla oglądających i nie będą oni chcieli po nie sięgać. Trzeba przed wykonaniem zdjęcia zdecydować się na to czy zależy nam bardziej na ludziach czy na krajobrazie.

jak zrobić portretW zależności od tego czy będziemy robić zdjęcie ludziom czy skupimy się na krajobrazach inne elementy na zdjęciu będą dla nas ważne i na to właśnie trzeba zwracać uwagę. Przygotowując zdjęcie z ludźmi na tle krajobrazu najczęściej popełniamy taki błąd, że ludzie stają się tylko niewielkimi punkcikami na tle zdjęcia, które jest bardzo rozległe. Jeśli robimy zdjęcia musimy nauczyć się również wybierać i decydować o tym co chcemy pokazać. Nie można na jednym zdjęciu pokazywać wielu tematów. W ten sposób najczęściej zdjęcie nie będzie ciekawe. Tak naprawdę mówi się o tym, że na jednym zdjęciu można pokazać tylko jedną osobę, jeden przedmiot czy czynność. Trzeba elementy obrazu budować w odpowiedniej hierarchii. W ten sposób uda się dobrze wykorzystać zarówno pierwszy jak i dalszy plan na zdjęciu, a co za tym idzie uda się przygotować ciekawe, atrakcyjne estetycznie zdjęcie.